1

Anne & Babalara Kitaplar

Kitap okumak çocukların hayal gücünü kullanmasını, öykü kahramanlarıyla özdeşleşmesini sağlar. Bu sayede insanlara davranılacağını, insanlar arasındaki sorunların nasıl çözülebileceğini öğrenirler. Ancak kitap sevgisi doğuştan gelen bir özellik değildir. Kitap sevgisi uyandırılmalı ve teşvik edilmelidir. Bunda en önemli rol model anne babadır.

 

Çocuklar hemen her şeyle kendi evinde ve anne babaları aracılığıyla tanışır. Anne baba davranışı çocuğun davranışlarını da belirler. Anne babalar evde bir kitap veya dergi okuyarak, özenli bir kütüphane oluşturarak okumanın kendileri için önemini gösterirlerse çocuklar da kitaplara ve okumaya karşı bir merak geliştirirler.

 

İdeal olan, anne babaların çocuklarıyla oyun oynaması, bol bol konuşması, birlikte çocuk şarkıları söylemesi, kitapları birlikte keşfetmeledir. Birlikte resimli kitaplar okumak çocukta “kitap okurken mutlu oluyoruz” duygusu geliştirir. 

 

İdeal olan bu olsa da pek çok anne baba kitap okumayı sevmiyor ya da bunu önemsemiyor. Bazı anne babaların buna ayıracak zamanı olmuyor. Kimileri de çocukların onların hiç dinlemediğini düşündüğünden çocuklarına kitap okumuyor.

 

Anne baba için kitap okumak sadece kendisini geliştirmek değil, çocuğunun gelişimini de desteklemek anlamına gelir. Bebeklikten itibaren çocuğunuza kitap okumak hem birlikte bir şeyler yapma duygusunu pekiştirecek hem de bilişsel ve duyusal becerilerinin gelişimine destek olacak hem de büyüdükçe kendisi ve dünya ile daha sağlıklı ilişki kurmasını sağlayacaktır.

 

Anne baba olmak günümüzde daha karmaşık daha zor görünen bir iş gibi algılanmaya başladı. Çocuk yetiştirme ve anne baba olma konusunda öğrenilmesi ve takip edilmesi gereken bazen hiç bitmeyecekmiş gibi gelen onlarca şey var. Çocuğunuzun gelişiminden, beslenmesine, çamaşırlarının nasıl yıkanacağından ne tür giysiler giymesi gerektiğine uzayıp giden bir liste. Hele ki neyi nasıl yapacağınızı söyleyen onlarca site varken içinde kaybolmaya oldukça müsait bir hal alıyor.

 

Neyseki sizi bu karmaşadan kurturacak, çocuğunuza yaklaşımlarınızı belirlemekte size rehberlik edecek derli toplu kaynaklar, kitaplar var. 

Anne babalar için hazırlanmış kitaplar çocuğunuzu anlamanızı kolaylaştırmakla kalmaz bu süreçte kendini anlamanızı ve tanımanızı da kolaylaştırır. Ne de olsa çocuk büyütmek biraz da kendini büyütmek değil mi?


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR