ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Müzik Aletleri
Müzik ve dansla ilgili çocuklar denilince avazı çıktığı kadar bağırarak şarkı söyleyen veya bir enstrümana gürültülü bir şekilde vuran çocuklar akla gelebilir. Pek çok kişi, tıpkı matematik, bilim, okuma veya yazma gibi, müzik ve hareketin de çocuğun gelişiminde önemli bir rol oynadığının ve birçok faydasının olduğunun farkında değildir

Çocuklar doğal olarak müzikten hoşlanırlar ve müziğe çok erken dönemde tepki vermeye başlarlar. Müziğe olan sevgileri ve müziğe dansla eşlik etmeleri müziğin en belirgin faydalarından birini de beraberinde getirir: Enerjinin serbest bırakılması. Çocuklar müzik yaptıklarında ve dans ettiklerinde eğlenir, yaratıcılığını geliştirir ve enerji harcarlar. Enerjisini bu yolla harcayan çocuk hem bir şeyin parçası hem de sürdüreni olduğunu hissedecek ve çevresiyle daha bütün bir ilişki kuracaktır. Çocuklar bir grup halinde müzik ve hareket etkinliklerine katıldıklarında sosyal becerilerini de geliştirirler. Takım olarak çalışmayı, paylaşmayı ve grup ortamında nasıl yaratıcı olunacağını öğrenirler.

Müzik ve hareketin çocuğa diğer faydaları şunlardır:

Küçük motor becerileri geliştirir
Büyük motor becerileri geliştirir
Duyguları ifade etmeyi öğretir
Denge ve koordinasyonu geliştirir
Hafızayı geliştirir
Sabır geliştirir
Güveni artırır
Göz-el koordinasyonunu geliştirir
Yaratıcılığı arttırır

Araştırmalar, müziğe maruz kalmanın çocukların öğrenme yeteneğini de geliştirebileceğini gösteriyor. Müzik ve dans eğitiminin çocukların hafızasını, bilişsel gelişimini, öğrenme becerilerini ve ifade yeteneğini geliştirdiği gösterilmiştir. 

Bebeklerin bir şekilde ninni ile uyuyakaldığı bilinir. Bir bebek yaklaşık 6 aylıkken müzikle müzikle ilgilenmeye başlayabilir, müzikle birlikte hareket edebilir veya dans edebilir. 
Büyüdükçe, müziğe daha da aşina hale gelir. 2 yaşına geldiklerinde şarkıları ve enstrümanları tanımaya başlarlar. Ses çıkaran her şey ilgilerini çeker. Bu yaşlarda vurmalı aletleri sevmelerinin bir nedeni de budur. Düzenli ya da tekrar eden sesler çıkarabilecekleri müzik aletleri etki-tepki kavramını geliştirmelerini de sağlar. 
4-7 yaşları genellikle bir enstrüman öğrenmeye başlamak için en ideal yaşlardır. Bu yaşlarda çocukların elleri ve zihinleri oynamak için yeterince işlevsel olmakla kalmaz, aynı zamanda müziğin temellerini gerçekten anlamaya başlayabilirler.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR